Jak motywować do zmiany zachowania?
Kierując pracownikami ciągle szukasz sposobów jak motywować pracowników do zachowań, na których ci zależy. Chcesz, aby chętnie podejmowali się nowych zadań. Zależy ci, aby dbali o powierzony sprzęt i uczyli siebie nawzajem. I wiele, wiele więcej.
Dobra wiadomość jest taka, że sięgając do psychologii ludzkich zachowań możemy skutecznie poszukać właściwych zasad motywacji.
1. Nagradzaj i zachęcaj.
Udowodniono naukowo! Motywują bardziej nagrody i zachęty, niż kara. O wiele skuteczniej jest trwale zmienić zachowanie, zachęcając i motywując, niż sięgając do kar.
Kary są bardzo skuteczne, tylko jeśli pracownik czuje, że jest obserwowany. Wie, że nieuchronnie otrzyma karę, gdy kontrola wychwyci złe zachowanie. Kiedy tylko przestajemy patrzeć, pracownicy łamią zakazy oparte na karach.
2. Dopasuj sposób motywacji do pracownika.
Bilety do kina dla wszystkich są skuteczne tylko, jeśli cały nasz zespół to zapaleni kinomani. W przeciwnym razie lepiej, aby nagroda była dopasowana do tego, na czym naprawdę zależy pracownikowi.
3. Motywuj przez dodawanie.
Najlepiej dopasuj go do zachowania, które chcesz wzmocnić.
Pewien kierownik powierzył wybór marki nowych narzędzi pracownikowi, który najlepiej ze wszystkich dbał o powierzony mu sprzęt. Był zdumiony, jak wielkie zadowolenie i frajdę to wywołało.
4. Motywuj przez odejmowanie.
Przyjrzyj się, czy zabranie czegoś nie będzie najlepszą motywacją – może nielubiana część zadania, dodatkowy obowiązek lub niepotrzebna kontrola?
5. Reaguj od razu.
Im krótszy czas upłynie od zachowania do reakcji szefa, tym lepiej. Jeśli jesteś zadowolony, nie mów tego na koniec tygodnia! Zareaguj najszybciej jak możesz.
6. Uwzględnij wartości.
W tle zachowań są wartości i postawy. Zadbaj o nie. Jeśli dla pracownika bezpieczeństwo będzie naprawdę ważne, to z własnej inicjatywy starannie zadba o nie. Będzie nosił kask, dbał o narzędzia i produkt.
7. Wyjaśnij wagę celu.
Po co? To kluczowe pytanie motywacji. Jeśli nie jestem trybikiem, ale robię coś naprawdę ważnego, to moja praca ma sens. Pracownik będzie dbał o bieżącą konserwację maszyn, jeśli zrozumie cel tego zachowania.
8. Bądź konsekwentny.
Warto stosować się do zasad kiedy… są one egzekwowane. Któż z nas nie jechał zbyt szybko zakładając, że szanse na wpadkę nie są zbyt duże?
Motywowanie to trudna sztuka – wymaga uwagi, skupienia na pracowniku, zaangażowania i kreatywności w wymyślaniu sposobów odziaływania na zachowania. Na szczęście widzę to od lat w grupach szkoleniowych, że kierownicy są w stanie wymyślić naprawdę wiele oryginalnych sposobów na motywowanie
…przy odrobinie motywacji.
Jak możesz wzbogacić sposób, w jaki motywujesz innych?