Uśmiechnięta kobieta trzyma w ręku segregator i patrzy na nas. Naśrodku napis Terminy i wzór wniosku. Widoczne logo Krajowego Funduszu Szkoleniowego oraz napis KFS w pigułce

Terminy i wzór wniosku KFS

Informacja o naborze wniosków

Wnioski o dofinansowanie szkoleń w ramach Krajowego Funduszu Szkoleniowego składamy w Urzędzie Pracy w twoim powiecie.

Dlatego informacje o naborze pojawiają się na stronie Urzędu Pracy w Aktualnościach. Często Urzędy umieszczają obok informacji logo KFS. Łatwo je wychwycić wzrokiem.

Spójrz:

Wzór ogłoszenia o naborze KFS znajdujący się na stronie Urzędu Pracy

Polecam również kontaktować się z Urzędem Pracy telefonicznie. Najczęściej za Krajowy Fundusz Szkoleniowy odpowiada dział zajmujący się Szkoleniami. Warto zadzwonić do Urzędu, zwłaszcza na początku roku, kiedy to ruszają nabory w większości powiatów.

Często pracownicy PUP podają przybliżone informacje, kiedy może pojawić się ogłoszenie o naborze. Wówczas łatwiej zaplanujesz przygotowanie wniosku.

Terminy

W ramach Krajowego Funduszu Szkoleniowego można pozyskać dofinansowanie z puli podstawowej i rezerwowej. Nabory te różnią się terminami i priorytetami wydatkowania.

Na początku roku, przeważnie w styczniu lub lutym, odbywają się pierwsze nabory z puli podstawowej. Najczęściej jest to jeden nabór w ciągu roku. Dlatego ważne jest, aby nie przeoczyć tego terminu. Wnioski złożone po terminie naboru nie są rozpatrywane 🤷‍♀️

Jeśli Urząd z jakiegoś powodu nie rozdysponuje środków w pierwszym naborze, może ogłosić nabór uzupełniający. Czasami firmy, którym przyznano dofinansowanie z różnych powodów wycofują się i nie podpisują umowy z Urzędem. Dlatego zostaje niewielka pula pieniędzy do ponownego zagospodarowania.

Niektóre powiaty przyjmują wnioski w kilku naborach. Ogłaszają to na początku roku. Wskazują, ile będzie tych naborów (np. trzy) w roku i w jakich odbędą się terminach. Warto sprawdzić, jak to wygląda w twoim powiecie.

Rezerwa uruchamiana jest dopiero, jak zostaną wykorzystane środki z puli podstawowej.  W 2022 roku były to nabory w okolicach maja-czerwca. W 2021 i w latach wcześniejszych  –  najczęściej rozpoczynały się w sierpniu.

Warto śledzić stronę Urzędu na początku roku. Daje Ci to gwarancję, że nie przeoczysz naboru 👀

Ile masz czasu na złożenie wniosku?

Z tym bywa różnie.

Niektóre Urzędy kilka tygodni przed naborem umieszczają ogłoszenie na stronie i dodatkowo dają przedsiębiorcom nawet 2-3 tygodnie na składanie wniosków.

Zawsze oceniam takie Urzędy jako przychylne przedsiębiorcom. Dają czas na podjęcie decyzji, uzupełnienie wszystkich dokumentów i zebranie potrzebnych podpisów.

Jest to szczególnie ważne w przypadku firm, gdzie zdobycie podpisu osoby decyzyjnej trwa dłużej ze względu na rozbudowaną strukturę i procedurę zatwierdzania wydatków na szkolenia. Wydłużone terminy naboru ułatwiają również złożenie wniosku, gdy decydent akurat jest na urlopie, czy w delegacji.

Długi termin naboru to prawdziwy luksus.

Ponieważ zdarza się tak, że Urząd ogłasza nabór na przykład w środę, a wnioski możesz składać od czwartku do piątku. Przy czym w piątek przyjmuje dokumenty krócej niż godziny urzędowania, bo do 13:30 (sic!) 🤯

Czy duża firma ma wówczas szansę zapoznać się z dokumentami? Uzyskać zgodę kierowników, którzy delegują pracowników na szkolenia? Zdobyć podpis prezesa, który urzęduje w siedzibie w innym mieście? Na pewno dużo mniejszą.

Co zrobić, aby w takiej sytuacji jednak udało Ci się złożyć wniosek:

  1. Zaplanuj działania szkoleniowe już w IV kwartale tak, aby na początku roku było wiadomo, kogo chcesz przeszkolić i w jakim zakresie.
  2. Na koniec roku ogłaszane są priorytety KFS na kolejny rok. Możesz sprawdzić, czy osoby, które chcesz oddelegować na szkolenie kwalifikują się do objęcia wsparciem, czyli podlegają pod jeden z priorytetów.
  3. Możesz sprawdzić dokumenty i regulamin wcześniejszego naboru. Jest duża szansa, że dokumenty lub wymagania będą podobne. Zwróć uwagę na niuanse i nietypowe wymagania, np. konieczność dołączenia kopii wszystkich zaświadczeń o pomocy de minimis. Będziesz mieć czas na ich odszukanie w firmie. Pamiętaj jednak, żeby sam wniosek wypełnić na aktualnych wzorach.
  4. Możesz skorzystać z mojej pomocy. Dodatkowa para rąk i oczu jest wówczas bardzo potrzebna. Gdy liczy się każda godzina, łatwo popełnić błąd. Analizuję regulamin naboru, pomagam wypełnić dokumenty. Regularnie kontaktuję się z Urzędami w regionie, aby jak najszybciej uzyskać informację o terminie naboru.

Dobra wiadomość jest taka, że również w tak ekstremalnych naborach udawało się moim Klientom złożyć kompletny wniosek.  I to firmom, które składały dokumenty po raz pierwszy 🏆🏆🏆

Ile mam czasu na realizację szkoleń?

Informacja o tym, do kiedy możemy zrealizować szkolenia ujęte we wniosku o dofinansowanie, znajduje się w regulaminie naboru.

Przeważnie jest to koniec roku kalendarzowego. Zatem składając wniosek w styczniu czy lutym, masz wiele miesięcy na ich realizację. Możesz je zaplanować na kwartał, który najbardziej odpowiada twojej firmie. Wykluczysz sezon urlopowy, czy gorące okresy, kiedy produkcja idzie pełną parą i pracownicy nie mogą brać udziału w szkoleniach.

W wyjątkowych przypadkach Urząd zgadza się przedłużyć realizację szkoleń na początek kolejnego roku. Czasami stawia jednak dodatkowe warunki, np. konieczność rozpoczęcia działań szkoleniowych w roku, w którym składaliśmy wniosek.  O tym również możemy dowiedzieć się z regulaminu naboru.

Gdzie szukać wzoru wniosku z załącznikami?

Wniosek z załącznikami często dołączony jest do ogłoszenia o naborze KFS.

Jeśli go tam nie ma, to wszystkie dokumenty znajdziesz na stronie głównej Urzędu w części  
➡️ 
Dla pracodawców i przedsiębiorców
➡️ Podnoszenie kompetencji pracowników
➡️ Krajowy Fundusz Szkoleniowy

Widok na część strony Urzędu Pracy. Sekcja dla Pracodawców i Przedsiębiorców

Jeśli na stronie Urzędu nie ma w tym miejscu plików (wzór wniosku i załączniki) oznacza to, że nie ma aktualnie naboru i dlatego Urząd usunął nieaktualne wzory.

O czym warto wiedzieć?

Pamiętaj, że co roku wniosek i załączniki mogą ulec zmianie. Dlatego zawsze wypełniaj wniosek na aktualnym wzorze. Wniosek złożony na niewłaściwym wzorze może zostać odrzucony. Nie otrzymasz dofinansowania na szkolenia.

Nie korzystaj również ze wzoru wniosku, który znajdziesz na stronie innego Urzędu Pracy. Zawsze pobieraj je ze strony Urzędu Pracy w twoim powiecie.

W innych powiatach wzór wniosku, załączników oraz regulamin naboru może być inny. To dany Urząd decyduje, jak wygląda wniosek i załączniki. Dlatego nie ma jednolitych wzorów oraz zasad naboru dla wszystkich powiatów.

Zapraszam do lektury innych wpisów z serii KFS W PIGUŁCE.