Mężczyzna w koszuli i krawacie patrzy na nas przez lupę. Obok napis Podstawy niegospodarnego pracownika

Postawy niegospodarnego pracownika

Zapraszam do drugiego artykułu zainspirowanego “Pierwszym polowy podręcznikiem sabotażu” przygotowanym przez Biuro Służb Strategicznych USA w 1944 r.

Jego zapisy odnoszę do produkcyjnej rzeczywistości.

Marnotrawstwo i grzech zaniechania na produkcji?! Uważnie obserwuj pracowników i reaguj, gdy widzisz te sytuacje.

Zachęcanie do marnotrawstwa i strat

  1. Pracuj powoli. 🐌 Zwiększaj liczbę ruchów niezbędnych w Twojej pracy. Użyj lekkiego młotka zamiast ciężkiego, spróbuj użyć małego klucza, gdy potrzebny jest duży, użyj niewielkiej siły tam, gdzie potrzebna jest duża siła i odwrotnie.
  2. Wymyśl jak najwięcej przerw w pracy, często zmieniaj materiał i narzędzia, na których pracujesz na tokarce lub prasie. Jeśli wykonujesz czynności pomiarowe, mierz wymiary dwa razy częściej niż potrzeba. 
  3. Zapominaj o narzędziach, abyś musiał po nie wrócić. 
  4. Kiedy idziesz do toalety, spędzaj tam więcej czasu niż to konieczne. Nie zapominaj o smartfonie. 📱
  5. Nawet jeśli rozumiesz język, udawaj, że nie rozumiesz instrukcji w języku obcym.
  6. Udawaj, że instrukcje są trudne do zrozumienia i poproś o powtórzenie ich więcej niż raz. 
  7. Udawaj, że szczególnie zależy ci na wykonaniu swojej pracy solidnie i zadręczaj brygadzistę niepotrzebnymi pytaniami. ❓❓❓
  8. Wykonuj swoją pracę źle i obwiniaj za to materiał, narzędzia, maszyny i sprzęt. Narzekaj, że to te rzeczy uniemożliwiają ci właściwe wykonywanie pracy.

Zniechęcanie do TPM i 5S

  1. Niech narzędzia skrawające tępią się spowalniając produkcję. Powinny uszkodzić materiały i części, do których są używane. ⚙️
  2. Pozostawiaj luzy na maszynach. W krótkim czasie ruchome elementy zużywają się.
  3. Czyść narzędzia uderzając nimi o stół lub obrabiany przedmiot; łatwo je w ten sposób złamać lub skrzywić. Wiertła pękają pod dużym naciskiem. Możesz uszkodzić narzędzie, umieszczając w nim więcej materiału, niż jest przeznaczony – np.: dwa półfabrykaty zamiast jednego.
  4. Narzędzia o napędzie mechanicznym nigdy nie są wydajne, gdy są brudne. Punkty smarowania i styki elektryczne mogą być łatwo zanieczyszczone przez normalne nagromadzenie brudu lub włożenie ciała obcego.
  5. Układy olejowe i smarujące są nie tylko podatne na łatwy sabotaż, ale mają krytyczne znaczenie w każdej maszynie z ruchomymi częściami. Dlatego możesz spowodować zużycie dowolnej maszyny, nie przejmując się stanem technicznym i czystością filtrów.
  6. Zanieczyszczenie oleju i smarowania spowalnia produkcję lub całkowicie zatrzymuje pracę w strategicznych punktach procesów przemysłowych. Będą szorować gładkie powierzchnie, niszcząc tłoki, ściany cylindrów, wały i łożyska. Przegrzeją się i zatrzymają silniki, które będą wymagały remontu, nowych części i rozległych napraw.

Co byś dodał do tej czarnej listy?

Natychmiastowa reakcja na takie zachowania jest ważna z punktu dbałości o narzędzia i realizacji zadań produkcyjnych. Jest również istotna podczas wdrażania nowych pracowników.

Ważne jest, aby mentorzy i instruktorzy utrwalali jedynie dobre nawyki i uczyli wrażliwości na marnotrawstwo.

Więcej na temat procesu on-boardingu z perspektywy Mentee, Mentorów i Decydentów napiszę w kolejnych artykułach. Dowiesz się jak postrzegany jest przez nich proces.

Dzięki tak różnorodnemu spojrzeniu będziesz mógł udoskonalić on-boarding w swojej firmie. Sprawisz, że będzie przyjazny oraz unikniesz błędów, które mogą spowodować odejście nowego pracownika.